ZBUDOWALIŚMY CENTRUM EDUKACYJNE W ZGODZIE
Z POTRZEBAMI MIESZKAŃCÓW
I ŚRODOWISKA.
Projektując centrum w Ulyankulu, nasi architekci kierowali się ekologią. Cały proces rozpoczęliśmy w 2017 roku, poprzedzając prace badaniami, które prowadziła Amelia Kuch. Czerpaliśmy z lokalnej wiedzy, wykorzystując materiały, narzędzia i kunszt mieszkańców Ulyankulu. To pozwoliło włączyć mieszkańców w tworzenie szkoły znanymi im technikami.
CO STANOWI O WYJĄTKOWOŚCI PROJEKTU W ULYANKULU?
Flora wykorzystana w projekcie ma też ważną symbolikę. W Afryce Wschodniej drzewa są łącznikiem między niebem a ziemią; między duchowym światem przodków a ludźmi. Rytuały i ceremonie, które odwołują się do symboliki drzew, często służą do łączenia ludzi z ich dziedzictwem kulturowym, a także ich przodkowską przeszłością.
Dodatkowo w centrum powstał teatr. To wyjątkowe miejsce, gdzie uczymy dzieci poprzez zabawę, jednocześnie dzieląc się z nauczycielami naszą autorską metodą nauki.
Wspólnie z architektami JEJU.studio (Iwo Borkowicz i Adam Siemaszkiewicz) oraz ARH+ (Łukasz Rawecki) współpracującymi z firmą Akon, stworzyliśmy unikatową przestrzeń, w której mieszkańcy mogą rozwijać społeczność, kultywując swoją tożsamość i dziedzictwo.
Projekt był współfinansowany przez Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju. Wsparło go kilkanaście firm oraz kilkudziesięciu przyjaciół fundacji.
W planach mamy dobudowę kilku klas oraz mieszkań dla nauczycieli, a także ciągłe dofinansowanie potrzeb dzieci i rozwój zawodowy nauczycieli.
Ty też chcesz dorzucić swoją cegiełkę?